במקרים לא מעטים קורה, שדייר מסרב להתפנות מהדירה ששכר, על אף שהסתיימה תקופת השכירות, או שעדין לא הסתיימה, אך הוא הפסיק לשלם או הפר הפרה יסודית אחרת את הסכם השכירות והתבקש לפנות את הנכס על ידי המשכיר. 

חשוב לדעת, כי אין למשכיר זכות חוקית לפנות את השוכר בכח, גם אם נכתב סעיף שמקנה לו זכות לעשות זאת בחוזה השכירות.
סעיף זה בחוזה השכירות הוא לכל היותר סעיף מרתיע אשר קשה עד מאוד לאוכפו, אם בכלל ניתן.

זאת אומרת,כי משכיר המפנה שוכר בכח עוד עלול למצוא את עצמו כמי שעובר על החוק, ואם יתבע על ידי השוכר הוא עלול למצוא עצמו מואשם הן בתביעה פלילית והן בתביעה אזרחית. 

פנייה לבית המשפט בתביעת פינוי שוכר מדירה – 
הדרך החוקית לצורך פינוי שוכר מדירה, הינה ע"י הגשת תביעה, ללא שיהוי, לבית המשפט בתביעה הנקראת :"תביעה לפינוי שוכר". המטרה הינה לקבל מבית המשפט צו פינוי שוכר מדירה. במידה והשוכר לא יציית לצו, ניתן יהיה להפעילו גם באמצעות ההוצאה לפועל וכך השוכר יפנה את המושכר.

המחוקק פעל לתיקון העוול שנגרם למשכירים. על פי התיקון משנת 2008 נוסף פרק הדן בעניין פינוי שוכר, וכך ניתן לקצר באופן משמעותי ביותר את ההליכים לפינוי השוכר, וזאת מרגע שמגישים תביעה מתאימה לבית המשפט. על אף העובדה, כי אין המדובר בתהליך מידי, יש לברך על הגבלת זמן התבררות התביעה (כ 60 יום), מאחר ולפני כן הייתה נמשכת חודשים ארוכים.

חשוב להדגיש כי לגבי דרישת המשכיר לפיצוי כספי יהיה עליו להגיש, במידת הצורך, תביעה נפרדת. 

האמור בעמוד זה ובאתר בכלל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מידע משפטי מטבעו מתיישן ו/או מתחדש כל העת, על הגולש לקחת זאת בחשבון. כל שימוש באמור במאמר ו/או באתר באחריות המשתמש בלבד!

מומלץ לפנות בהקדם אלי לקבלת יעוץ משפטי וטיפול מהיר, כל מקרה לגופו. 

הכותבת, אסנת רובין עו"ד, דיני מקרקעין תכנון ובניה, צוואות, ירושות, עריכת הסכמי נדל"ן וייצוג בבתי משפט
אין באמור לעיל כדי להחליף ייעוץ משפטי מלא וספציפי

הדברים נכונים למועד פרסומם.